Podporná skupina dojčiacich matiek a tehuliek

podporna skupina

Čo je to podporná skupina dojčiacich matiek a tehuliek?

Podporné skupiny dojčiacich matiek sú stretnutia viacerých dojčiacich matiek s deťmi spolu s poradkyňou pri dojčení. Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť.

Počas celej evolučnej histórie ľudského druhu bolo dojčenie normou – samozrejmým spôsobom kŕmenia a starostlivosti o dieťa. Žena už od svojho detstva vnímala dojčenie v širokom kontexte starostlivosti o dieťa. So starostlivosťou o deti pomáhala už od detského veku. Po pôrode vlastného dieťa dojčila tak, ako to vždy okolo seba videla. V prípade potreby našla pomoc a podporu v príkladoch zo svojho okolia.

podporna skupina

Nanešťastie, dojčenie v našej spoločnosti dnes nie je normou. Ženy vidia fľaše a umelú výživu od detstva a rastú učiac sa viac o tom ako o dojčení. Nová matka, ktorá si praje dojčiť, často jednoducho nevie, kam sa má obrátiť o pomoc. Často nepozná nikoho, kto by mal dobré skúsenosti s dojčením. Informácie a rady, ktoré dostáva od rodiny, priateľov a blízkeho okolia, jej väčšinou nepomáhajú, často sú prezentovaním mýtov alebo informácií, ktoré dojčenie ohrozujú.
Pomocou pre matky v spoločnosti, kde sa normou stalo kŕmenie fľašou umelým mliekom, môžu byť práve podporné skupiny dojčiacich matiek. Ide o stretnutia dojčiacich matiek spolu s poradkyňou pri dojčení. Takéto stretnutia pomáhajú matke dostávať podporu, ktorú zažívali všetky ženy v minulosti.

podporna skupina

Ide o ženy v rozličných etapách materstva - mamičky, ktoré svoje bábätko ešte len čakajú, spolu s čerstvými mamičkami, s mamičkami väčších bábätiek, ktoré začínajú jesť príkrmy, starších detí, mamičky dojčiace počas ďalšieho tehotenstva, mamičky dojčiace tandemovo - staršie dieťa a nové bábätko, mamičky s deťmi, ktoré sa práve odstavujú atď. Matky vidia akým spôsobom zahŕňajú dojčenie do starostlivosti o svoje deti ostatné matky v skupine. Vidia deti rôzneho veku - od novorodencov až po staršie deti ako sa dojčia, v akých situáciách, ako dojčenie prebieha. Toto všetko vplýva na to, aká je úspešnosť dojčenia.

podporna skupina

Štúdia z Bangladéšu dokázala, že takáto pomoc dokáže pomôcť, aby v 6. mesiaci bolo dojčených ešte 70 % detí, oproti skupine bez takejto pomoci, kde je v 6. mesiaci dojčených už len 6 % detí.
Podporné skupiny dojčiacich matiek na lokálnej úrovni pomáhajú vytvárať priateľstvá. Matky zo skupiny pozývajú na ďalšie stretnutia svoje kamarátky, tehotné či dojčiace mamičky. Pomáhajú tak matkám na materskej dovolenke nebyť v izolácii, spoznávať nových ľudí. Zároveň sa tak vytvára kultúra dojčenia a obraz dojčenia, taký potrebný pre to, aby dojčenie bolo úspešné.

Kto vedie podpornú skupinu?

Hanka Ogurcakova

Podpornú skupinu vedie skúsená certifikovaná poradkyňa pri dojčení. Má v skupine kľúčovú rolu. Udržiava rovnováhu medzi poskytovaním správnych informácií o dojčení a umožnením matkám, aby sa ony podelili o svoje nápady a skúsenosti s ostatnými. Poradkyňa v dojčení sa neustále vzdeláva v nových poznatkoch o dojčení a je členkou občianského združenia Mamila.
V našom materskom centre vedie skupinu certifikovaná poradkyňa dojčenia Hanka Ogurčáková.

Prečo aj pre tehuľky?

Stretnutia môžu byť veľkou pomocou pre tehotné ženy, ktoré na svoje bábätko ešte len čakajú, pretože dojčenie je zručnosť, ktorej sa najlepšie naučíme pozorovaním. Skúsenosti mamičiek im môžu výrazne uľahčiť ich vlastný vstup do materstva a dojčenia.

Podporné skupiny na Slovensku

podporna skupina

Podporné skupiny dojčiacich matiek na Slovensku začali vznikať už pred 12 rokmi. V súčasnosti sa stretáva 60 podporných skupín dojčiacich matiek v rôznych mestách Slovenska.
Jedným z miest je aj naše Materské centrum Dietka v Spišskej Novej Vsi, kde sa stretávame 1x mesačne. Do skupiny sú pozvané všetky matky, ktoré majú záujem, bez rozdielu veku, rasy, vierovyznania.
Termín najbližšieho stretnutia si môžete pozrieť v programe.
Fotografie zo stretnutí podpornej skupiny v našom materskom centre si môžete pozrieť v online fotogalérii.

Copyright (c) 2007 Dietka.sk | Design & code by Igor Fedorko TOPlist